Целият финансов ресурс на управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. (ОПРР) вече е отворен за кандидатстване. Така бенефициентите на европрограмата ще имат достъп до 3,1 млрд. лв. за проекти по 23 процедури и схеми за постигане на балансирано и устойчиво развитие на регионите.

Към момента по ОПРР са сключени 616 договора на стойност 2,685 млрд. лв. Изплатени са над 1,6 млрд. лв. за изпълнени проекти, като 47 млн. лв. от тях са преведени в периода на извънредното положение, което действа от 13 март насам.

До 8 юни тази година Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ може да кандидатства за финансиране в размер на близо 2,1 млн. лв. от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 за подобряване безопасността на движение по републиканските пътища. Това предвиждат Насоките за кандидатстване по процедура „Пътна безопасност” – част от приоритетна ос „Регионална пътна инфраструктура“ на оперативната програма. Агенция „Пътна инфраструктура“ може да участва като допустим партньор в изпълнението на проектните дейности.

„Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ планира масови обучения по цифрови компетентности, които ще засегнат почти всеки работещ или безработен човек. Това е един от основните приоритети на ЕСФ + за наваксване на цифровите умения на работната сила в България през следващия програмен период 2021-2027 г.“ Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика и ръководител на Управляващия орган на ОПРЧР Зорница Русинова по време на семинар с участието на институции, синдикати и работодателски организации.

Допълнителни над 26,3 млн. лв. се отпускат от Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. за енергийна ефективност на многофамилни жилищни и обществени сгради в 28-те малки общински центрове в страната, бенефициенти на програмата по мярката „Енергийна ефективност в периферните райони“. По този начин ресурсът на схемата за саниране на жилища и обществени сгради нараства до малко над 45 млн. лв.

Предвиждаме всеки един от шестте района за планиране от ниво 2, да разполага с бюджет за финансиране на проекти през новия програмен период (2021-2027г). Той ще бъде с възможност за осигуряване на средства за взаимно допълващи се инвестиции в различни сектори, които имат общ ефект върху територията и добавена стойност за икономическото развитие. 

Близо 290 км второкласни и третокласни пътища са рехабилитирани през 2019 г. със средства от ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г. и Програмата за териториално сътрудничество Интеррег V-A Гърция - България. Двете програми се финансират от Европейския фонд за регионално развитие и националния бюджет. В основния ремонт на отсечките са вложени около 255 млн. лв.

През тази година по ОПРР бяха ремонтирани 43 км от прохода „Петрохан“ - важна транспортна връзка на Северозападна с Югозападна България през билото на Стара планина, над 17 км от третокласния път III-1002 Враца – пещера Леденика, 9 км от околовръстния път на Ловеч /част от път II-35 Плевен-Ловеч/, над 27 км от път II-44 Севлиево - Драгановци – Габрово, който осигурява най-кратката връзка между столицата и Габрово и свързва населените места от Северна България с прохода Шипка и Южна България.

Пет от най-старите ни манастири, обявени за паметници на културата – Бачковският, Троянският, Кремиковският, Килифаревският и Плаковският, както и три църкви, се очаква да бъдат реставрирани с европейски средства. Така тези религиозни средища ще станат още по-привлекателни за поклонници и туристи.

Ремонт на сгради, облагородяване на района и туристически център се предвижда да бъдат направени във втория по големина български манастир - „Успение Богородично“ край Бачково. Той кандидатства за европейско финансиране с проект „Бачковски – Православна Света Обител и духовна поклонническа дестинация“ на стойност малко над 1,2 млн. лв. от Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

С над 3,5 млн. лв., осигурени от управляваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Програма за трансгранично сътрудничество Гърция-България 2014-2020 г. ще развиват пещерния туризъм и ще опазват прилепите в пограничния регион между двете страни.

Три са проектите, които ще бъдат финансирани. 

Първият е за развитие на минния туризъм в общините Мадан и гръцката Пилеа-Хортиатис и е на стойност  над 1,4 млн. лв.  С част от средствата ще се подобри достъпът до пещера „Шаренка“ край българския град. Една от атракциите в нея са восъчните фигури в естествен ръст на древни траки-миньори.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на община Хасково Станислав Дечев и управителят на „Тролейбусен транспорт“ ЕООД Йордан Панев подписаха договор за обществен електротранспорт в общината.

Общият размер на инвестицията е 6 млн. лв., като Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) осигурява 5 млн. лв.

Със Заповед на Ръководителя на Управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г. се удължава срокът за кандидатстване по процедура „Подкрепа за деинституционализация на социалните услуги за възрастни и хора с увреждания“ по приоритетна ос 5 „Регионална социална инфраструктура“ на оперативната програма.

Удължаването е с цел да бъдат поканени да кандидатстват резервните общини за изграждане на инфраструктурата на социалните услуги, за които не са подадени или одобрени проектни предложения в рамките на първоначално определения срок за кандидатстване.

Страница 1 от 7