ДФ „Земеделие“ уведомява всички кандидати за подпомагане по схемите и мерките на директните плащания, че от 9 юли 2020 г. започнаха кръстосаните проверки на подадените заявления за подпомагане за Кампания 2020.   В кръстосаните проверки се включват всички заявления на земеделски стопани, които са кандидатствали за подпомагане по схемите и мерките за директни плащания. Ще бъдат проверени 1 165 445 земеделски парцела с обща площ 3 883 691 хектара. Те са декларирани от 62 451 кандидати по схемите и мерките за площ. Подадените заявления по всички схеми и мерки за Кампания 2020 са общо 102 808.

От 15 до 19 юни ще се проведе първи прием по мярка „Събиране на реколтата на зелено“. Това е четвъртата мярка от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор за периода 2019-2023 г., по която ДФ „Земеделие“ отваря прием за финансова 2020 г.

По мярката се финансира пълното ръчно отстраняване на гроздовете, докато все още не са узрели, като по този начин добивът от съответната заявена площ се намалява до нула.

От финансова подкрепа по мярката за събиране на реколтата на зелено могат да се възползват физически или юридически лица, вписани в лозарския регистър като гроздопроизводители с регистрирани лозарски стопанства по реда на Закона за виното и спиртните напитки.

От 4 май до 30 юни 2020 г. ще се проведе прием на заявления за предоставяне на финансова помощ по мярка „Застраховане на реколтата“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС) 2019 – 2023 г. Това е третата мярка от програмата, по която се открива прием през настоящата година, след „Популяризиране в трети държави“ и „Инвестиции в предприятия“.

Cтартира приемът на заявления по мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. за кампания 2020 г. Към бюджета на мярката са прехвърлени 40 млн. евро.

Подаването на заявления за подпомагане по мярката ще се осъществява при нови условия за допълнителните възможности за биопроизводителите. През 2020 г. няма да се подпомагат площи/животни/пчелни семейства, които са в период на преход към биологично производство. С оглед спазването на заложените цели в Националния план за развитие на биологичното земеделие в България, финансовият ресурс ще бъде насочен само към сертифицирани биологични производители. Пред тях има няколко възможности:

От днес, 21.04.2020 г., регистрираните земеделски стопани и регистрираните тютюнопроизводители могат да заявяват по електронен път новите образци на трудови договори за краткотрайна сезонна селскостопанска работа (по чл. 114а от Кодекса на труда) – за повече от един ден. За целта беше надграден Порталът за предоставяне на трудови договори по чл. 114а от Кодекса на труда съгласно параграф 49б от Преходните и заключителните разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. (ЗМДВИП), и Заповед на министъра на труда и социалната политика №РД01-250/13.04.2020 г.

От 15 април до 31 май 2020 г ДФ „Земеделие” ще приема документи по схемата de minimis в помощ на българските оранжерийни производители. Финансовата подкрепа има за цел да помогне на стопаните при реализацията на произведените от тях пресни зеленчуци. Одобреният бюджет от УС на ДФ „Земеделие“ по схемата е 5 млн. лв. Средствата ще бъдат изплатени до 30 юни.

Правителството прие постановление, с което се въвежда задължение на търговските обекти, представляващи вериги от магазини, да предлагат българска продукция на местни (регионални) производители в обектите им. Това стана по време на извънредно заседание на Министерския съвет, проведено чрез видеоконферентна връзка.

Местата за продажба следва да са с площ – достатъчна за излагане и продажба на съответните хранителни продукти, както и да са обозначени по подходящ начин, от който да е видно, че предлаганите продукти са регионално производство.

Търговските вериги предлагат да обособят фермерски пазари с български производители на паркингите си. Около това предложение се обединиха Сдружението за модерна търговия и представителите на търговските вериги. Това стана по време на видеоконферентен разговор с министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева, иницииран от Сдружението за модерна търговия. Частните оператори могат да поемат този крактосрочен ангажимент във всеки обект, където имат паркинг, като предоставят площ от него, на която родни производители да предлагат продукцията си. Срокът за осъществяване на тези пазари да бъде обвързан с извънредното положение в страната.

Управителният съвет на ДФ „Земеделие” разпредели 5 млн. лв. по схемата de minimis в помощ на българските оранжерийни производители при реализацията на произведените от тях пресни зеленчуци. Помощта е част от мерките, които се въвеждат от държавата като облекчения за земеделските стопани, заради пандемията от коронавирус (COVID-19). Финансовата подкрепа ще се предоставя на хранителни търговски обекти. Те трябва да осъществят прекия достъп на потребителите до произведените в оранжериите пресни краставици, домати и пипер. Средствата ще компенсират част от разходите на търговските обекти за транспорт, логистика и реализация на свежи български зеленчуци, оранжерийно производство в търговската мрежа през 2020 г.

Приемът по мярка „Инвестиции в предприятия“ от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор (НППЛВС) 2019 – 2023 г. се удължава до 30 април 2020 г. Промяната е във връзка с наложените противоепидемични мерки, свързани с разпространение на COVID-19 на територията на Република България. По мярката, даваща възможност за модернизация на винарските изби, документи за подпомагане се приемат от 16 март. Крайният срок за подаване на заявления беше до 10 април 2020 г.

Страница 1 от 22